Účast na konferenci přislíbili čtyři významní zahraniční odborníci:
- Jari Kaukua (University of Jyväskylä) – zaměřuje se na (kognitivní) psychologii ve středověké arabské filosofii, v současnosti vede ERC projekt ETI: Epistemic Transitions in Islamic Philosophy, Theology and Science: From the 12th to the 19th Century. Na konferenci plánuje vystoupit s příspěvkem zkoumajícím vliv Ibn al-Hajthama (Alhacena) na některé další arabské filosofy.
- Marco Sgarbi (University of Venice) – zaměřuje se aristotelskou tradici v novověku – její vliv na britský empirismus či Kanta a její vernakulární recepci v renesanční Itálii. Posledně jmenovanému tématu je zasvěcen také jím vedený ERC projekt Aristotle in the Italian Vernacular: Rethinking Renaissance and Early-Modern Intellectual History (c. 1400–c. 1650). Sgarbi měl před pěti lety přednášku v Olomouci, o které zde padla zmínka.
![]() |
Ptolemaios a Astronomie z Reischovy encyklopedie Margarita philosophica (zdroj). |
- Henry Zepeda (Bavarian Academy of Sciences and Humanities) – v současnosti pracuje jako post-dok v projektu Ptolemaeus Arabus et Latinus Bavorské akademie věd, zaměřuje se na dějiny pozdně středověké astronomie a recepci Ptolemaiova Almagestu (např. Almagestum parvum či Regiomontanovo Epitome Almagesti).
- Ovanes Akopyan (University of Innsbruck) – se zaměřuje na roli astrologie v renesančním myšlení. Je členem týmu ERC projektu NOSCEMUS: Nova Scientia: Early Modern Scientific Literature and Latin.
Podrobnější informace i instrukce, jak přihlásit abstrakty, naleznete v CfP – na PhilEvents, Academia.edu, nebo na Faceboooku. Deadline pro zasílání abstraktů je stanoven na 3. září.